fotowoltaika, a ogrzewanie

Wejście w życie standardów WT 2021, wzrost cen energii nieodnawialnej oraz nacisk na energooszczędność – wszystko to razem sprawia, że ogrzewanie domu już tej zimy może okazać się albo bardzo drogie, albo nieefektywne. Na szczęście jest na to sposób. Dzięki połączeniu paneli słonecznych z folią grzewczą ogrzewanie domu może być nie tylko niezwykle skuteczne i całkowicie darmowe. Jak to możliwe?

Czym jest folia grzewcza? Jak działa najlepsza na rynku instalacja grzewcza dla domu i nie tylko? 

Folia grzewcza to stosunkowo nowe rozwiązanie na rynku instalacji grzewczych, które jednak z każdym rokiem zdobywa coraz większą popularność. A popularność ta nie bierze się znikąd.

Zastosowanie folii grzewczej posiada następujące zalety:

  • jest bardzo prosta i wygodna w montażu,
  • do jej zasilania nie jest potrzebna droga instalacja gazowa czy kosztowny w utrzymaniu kocioł węglowy,
  • nie ma potrzeby budowy kotłowni wraz z układem jej wentylacji,
  • zbędna jest budowa komina,
  • nie wymaga żadnych pomp ani drogich i podatnych na awarie instalacji c.o.

Folię grzewczą można ułożyć na podłodze, ścianie, a nawet na suficie. Jej grubość to zaledwie 0,4 mm, przez co niezwykle łatwo jest ją zamaskować pod posadzką czy za płytami kartonowo-gipsowymi. Emituje ciepło z całej swojej powierzchni, co daje zupełnie inne odczucie komfortu niż w przypadku najlepszych nawet grzejników. Ten typ ogrzewania jest również wyraźnie bardziej ekonomiczny, gdyż dla osiągniecia lepszego efektu wymaga mniejszego zużycia energii oraz niższej temperatury na termostacie, niż byłoby to w przypadku węgla czy gazu. Jego jedyną potencjalną wadą jest zasilanie energią elektryczną. Wadę tę jednak bardzo łatwo można przekuć w ogromną zaletę. W jaki sposób?

Czy ogrzewanie domu może być całkowicie darmowe? Co otrzymamy z połączenia folii grzewczej z fotowoltaiką?

ogrzewanie domu przy fotowoltaice

Istnieją już konkretne przykłady na to, że całkowite koszty ogrzewania domu za cały rok mogą wynosić równe 0 zł. Jak to możliwe? Właściciele domów, którzy zdecydowali się postawić na folię grzewczą i dodatkowo połączyli ją z własną, przydomową elektrownią słoneczna, udowadniają każdego dnia, że coś takiego nie tylko można zrobić, ale też że nie jest to inwestycja tak droga, jak mogłoby się wydawać. W wielu przypadkach okazała się wręcz tańsza niż np. budowa instalacji gazowej z całym oporządzeniem. A efekt przecież trudno jest tu porównywać. Za węgiel, gaz czy olej musimy płacić coraz więcej, tymczasem energia elektryczna z instalacji fotowoltaicznej jest całkowicie darmowa i tylko czeka na wykorzystanie.

Jedyne, o czym należy pamiętać, decydując się na folię grzewczą połączoną z fotowoltaiką, to prawidłowe obliczenie zapotrzebowania na energię. Panele słoneczne muszą dostarczać dość energii, aby można było pokryć zwiększone zapotrzebowanie na prąd. W ostatecznym rozrachunki inwestycja ta nadal jednak pozostaje rozwiązaniem bardziej opłacalnym niż ogrzewanie tradycyjne.

Więcej o folii grzewczej i zasilającej ją fotowoltaice przeczytacie w artykule „Fotowoltaika i folie grzewcze zapewnią darmowe ogrzewanie Twojego domu”.