Rosnąca świadomość konieczności inwestowania w odnawialne źródła energii przyczyniła się do rosnącej popularności instalacji fotowoltaicznych. Obecnie panele solarne należą do jednych z najlepszych rozwiązań z zakresu zaopatrzenia budynku w bezpłatne i ekologiczne źródło prądu. Mimo to, na temat fotowoltaiki powstało wiele mitów, z których najczęściej powielanym jest wysokie ryzyko pożaru instalacji fotowoltaicznej. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Wyjaśniamy!

Co może spowodować pożar paneli fotowoltaicznych?

Podwyżki cen prądu oraz potrzeba ochrony środowiska naturalnego sprawiły, że widok paneli fotowoltaicznych na dachach budynków staje się powoli standardem. Montuje się ja zarówno na domach prywatnych, jak i zakładach przemysłowych, a nawet gospodarstwach rolnych, aby zasilić je w darmowy prąd. Mimo niezaprzeczalnych zalet, jakie niesie za sobą inwestycja w fotowoltaikę, pojawiają się też głosy, że panele mogą się zapalić. Zgodnie z prowadzonymi statystykami tylko niewielki promil pożarów dotyczył instalacji solarnej, co oznacza, że prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest bliskie zeru.

Co może spowodować pożar paneli fotowoltaicznych

Dlaczego instalacje fotowoltaiczne płoną?

Mimo że pożary paneli fotowoltaicznych to marginalne przypadki, to jednak się zdarzają, więc nie można ich całkowicie pominąć. Zazwyczaj są one spowodowane nie samymi panelami, a błędami, które można wyeliminować już na etapie projektu. Dlaczego instalacje fotowoltaiczne płoną?

  • Źle dobrane złącza i okablowanie do danego typu urządzenia,
  • nieprawidłowy montaż paneli i elementów instalacyjnych,
  • niestabilne połączenie poszczególnych komponentów,
  • złej jakości materiały,
  • niedoświadczenie i brak fachowej wiedzy monterów,
  • niedopracowany projekt instalacji fotowoltaicznej,
  • awarie inwertora spowodowane nieprawidłowym doborem mocy paneli oraz miejsca ich montażu.

Najczęściej przyczyny pożaru fotowoltaiki wynikają z błędów ludzkich, gdyż przy prawidłowo zamontowanej instalacji nawet czynniki zewnętrzne nie powinny spowodować zapalenia paneli słonecznych. Powyższych ryzyk można zatem całkowicie uniknąć i bezpiecznie korzystać z instalacji solarnej przez wiele lat.

Jak uniknąć pożaru fotowoltaiki?

Pożaru paneli fotowoltaicznych

Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja fotowoltaiczna nie powinna powodować żadnych problemów i stwarzać ryzyka zapalenia się. Najskuteczniejszym sposobem, aby uniknąć pożaru paneli fotowoltaicznych, jest więc zlecenie budowy elektrowni słonecznej  specjalistom, którzy mają dostęp do najwyższej jakości komponentów. Należy też pamiętać o regularnych przeglądach i serwisowaniu instalacji, gdyż to jest gwarancją niezawodności i bezpiecznego działania na wiele lat.